Teleskopický obušek na sebeobranu jako neletální zbraň
Teleskopický obušek je jedním z nejefektivnějších a nejpraktičtějších sebeobranných prostředků. Jeho historie sahá tisíce let zpět, kdy se lidé snažili udržet si odstup od protivníka pomocí tyčí a holí. Moderní teleskopické obušky jsou sofistikovanější a nabízejí lepší skladnost i praktičnost. Přesto mají své výhody i nevýhody – pokud s ním neumíte zacházet, může se snadno stát, že vám bude vyražen z ruky a obrátí se proti vám.
Proč teleskopický obušek?
Základní princip sebeobrany říká, že čím větší vzdálenost od útočníka, tím lépe. Teleskopický obušek umožňuje tuto vzdálenost udržet a zároveň jej lze snadno skrýt a rychle použít v případě potřeby. Na rozdíl od běžných tyčí nebo holí lze teleskopický obušek nosit skrytě a v případě potřeby ho rychlým švihem rozložit do plné délky. Díky tomu se stává efektivním nástrojem pro osobní ochranu.
Technologie teleskopického obušku
Teleskopický obušek se skládá z několika kónických trubek, které do sebe zapadají podobně jako teleskopický rybářský prut. Rychlým švihem ruky se obušek vysune a zafixuje pomocí odstředivé síly. Značka ESP (Euro Security Products) patří mezi největší světové výrobce teleskopických obušků a sebeobranných prostředků.
Nejširší trubka zároveň slouží jako rukojeť a je opatřena gumovým potahem pro pevný úchop nebo nějakým zdrsněním. Pro skryté nošení existují kompaktní verze bez gumového potahu. Nejtenčí trubka je na konci opatřena hlavicí, která může sloužit například k rozbíjení skla u automobilu. Spodní část rukojeti je opatřena koncovkou, kterou lze odšroubovat a nahradit různým příslušenstvím.
Výhody teleskopického obušku oproti klasickému obušku
Snadné skryté nošení, nezabírá místo ani v autě.
Vyroben z kalené oceli, velmi odolný materiál.
Možnost překvapení díky skrytému nošení.
Samotné vysunutí často odradí útočníka ještě před konfliktem.
Lze jej použít k úderům i ve složeném stavu, například jako kubotan.
Multifunkční využití – například k páčení či rozbíjení skla.
Druhy teleskopických obušků
Teleskopické obušky lze rozdělit do dvou základních kategorií:
Kalené teleskopické obušky – vysoce odolné, vhodné pro opakované použití. Většinou se dá rozeznat podle toho, že kalený má na jedné z částí číslo. Doporučená volba.
Nekalené teleskopické obušky – méně odolné, po několika úderech se mohou zdeformovat a ztratit funkčnost. Takový obušek se ohne a není možné jej složit. Obecně se nedoporučuje.
Další důležité rozdělení je podle délky obušku v rozloženém stavu. Délky se uvádějí v palcích:
16" (41 cm) – kompaktní, vhodný pro skryté nošení.
18" (45 cm) – dobrá kombinace skladnosti a dosahu.
21" (53 cm) – varianta používaná u ozbrojených složek, obušek je většinou viditelně.
23" (58 cm) – dlouhý dosah, vhodný spíše pro profesionální použití.
26" (66 cm) – určený pro ozbrojené složky, využití např. u oddělení hipologie.
Krátké obušky jsou ideální pro diskrétní nošení, zatímco delší obušky poskytují větší dosah a sílu úderu.
Typy rukojetí teleskopických obušků
Gumový protiskluzový potah s "H" vzorkem – zajišťuje pevný úchop.
Ergonomický tvar s vykrojením – lepší přizpůsobení ruce.
Hladká gumová rukojeť s jemným vzorkem – komfortní a nenápadná.
Kompaktní verze bez potahu – nejvhodnější pro skryté nošení.
Teleskopické obušky lze vybírat také podle povrchové úpravy – černá či stříbrná varianta.
Využití teleskopického obušku
Sebeobrana – zajištění osobní ochrany.
Záchranářské účely – například rozbíjení skla při autonehodách.
Policejní techniky – odváděcí a zneškodňovací techniky.
Nouzové situace – například jako improvizované páčidlo.
Trénink a bezpečnostní aspekty
Ačkoliv teleskopický obušek vypadá jednoduše, je nutné se s ním naučit správně zacházet. Nesprávné použití může vést k tomu, že vám bude vyražen z ruky nebo že s ním bude útočník pokračovat v útoku proti vám. Doporučuje se proto alespoň základní trénink tasení, skládání a úderových technik. Výrobce ESP nabízí instruktážní DVD "Teleskopický obušek v praxi", které poskytuje užitečné návody na manipulaci.
Teleskopický obušek není určen jen pro švihání ve vzduchu. V některých případech postačí i úder koncovkou rukojeti. Pro tyto účely existují speciální úderové koncovky, které zvyšují efektivitu obrany.
Příslušenství pro teleskopický obušek
Speciální úderové koncovky.
Svítilny nahrazující koncovku obušku.
Sekery, páčidla a štípací kleště kompatibilní s teleskopickými obušky.
Zrcátka pro průzkum oblastí.
Různá pouzdra pro nošení obušku.
Závěr
Teleskopický obušek je účinným sebeobranným prostředkem, ale vyžaduje určité dovednosti a fyzickou zdatnost. Pokud nejste dostatečně odhodlaní nebo nemáte zkušenosti, existují i jiné vhodné alternativy, například kvalitní pepřové spreje.
Na závěr je třeba připomenout, že český právní řád nezná konkrétní pojem "teleskopický obušek" a jeho použití se řídí zákony o nutné obraně a krajní nouzi. Je proto důležité používat teleskopický obušek rozumně a v souladu s právními předpisy.
Obecně na obranu teleskopický obušek doporučuji hned vedle zbraně, protože vedle letální zbraně, má i neletální zbraň své místo. Osobní zkušenost mám se služebním kaleným obuškem ESP v délce 21 palců. Dále bych připomněl dalšího velkého výrobce teleskopických obušku jako ASP. Pro osobní použití je důležité vybrat takový teleskopický obušek, aby pro jeho rozměry a hmotnost nezůstal doma a aby jej jeho uživatel nosil pro výše uvedené účely. Proto jsem zvolil asi dnes nejlepší teleskopický obušek Nex. Mám jej v délce 16 palců a takový obušek si doma nezapomenete. Je to kámoš do nepohody a může vyřešit konfliktní situaci, samozřejmě v rámci zákona.