Jak vybrat pouzdro na zbraň
Pouzdro na zbraň je nezbytnou součástí výbavy každého střelce, který svou zbraň nosí. Správně zvolené pouzdro nejenže umožňuje pohodlné a bezpečné nošení, ale také zajišťuje, že zbraň bude rychle dostupná v případě potřeby. Existuje mnoho typů pouzder určených pro různé způsoby použití, což může výběr značně komplikovat. Tento článek se zaměřuje pouze na pouzdra na pistole pro civilní uživatele, konkrétně na pouzdra pro skryté nošení, jak vyžaduje § 28 odst. 4 písm. c) zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb. v platném znění. Zabývat se budeme výhradně pouzdry nesenými na těle, takže vynecháme například ledvinky či taštičky na zbraň.
Na co si dát při výběru pozor
Správně vybrané pouzdro je jedním z klíčových bezpečnostních prvků při nošení pistole. Kromě bezpečnosti hraje důležitou roli i pohodlí, dostupnost zbraně a schopnost skrytého nošení. Proto je důležité zvážit výhody a nevýhody jednotlivých variant a pečlivě vybírat dle vlastních potřeb a preferencí.
Hlavní faktory výběru:
Umístění – kde budete pouzdro nosit a jak snadno k němu budete mít přístup.
Materiál – ovlivňuje pohodlí, životnost a bezpečnost uložení a bezpečnost při ukládání zbraně do pouzdra.
Cena – dražší modely často nabízejí vyšší kvalitu a lepší funkčnost, ale ne vždy je cena rozhodující.
Oblečení – jak dobře lze zbraň skrýt pod běžným oblečením.
Bezpečnost a ergonomie – snadné tasení a pevné uchycení zbraně při nošení i při pohybu.
Základní požadavky na pouzdro
Každé pouzdro by mělo splňovat několik základních požadavků, které ovlivní jeho funkčnost a bezpečnost.
Snadné tasení – v krizové situaci musíte být schopni rychle a bezpečně tasit. Pokud je pouzdro nesprávně umístěné, může být reakční doba výrazně delší. Pouzdro by mělo umožňovat plynulé vytažení zbraně jednou rukou bez nutnosti složité manipulace.
Bezpečnost – pouzdro musí zajišťovat, že zbraň nevypadne ani při prudkém pohybu, běhu, skocích či jiných aktivitách. Zároveň nesmí umožnit nechtěný výstřel při tasení nebo ukládání zbraně. Důležité je také zajistit, aby spoušť nebyla přístupná během nošení, což minimalizuje riziko nechtěného výstřelu.
Pohodlí při nošení – pokud pouzdro není pohodlné, brzy ho přestanete nosit. Nošení by nemělo způsobovat nepříjemné otlaky, nadměrné pocení ani zbytečné omezení pohybu. Jako, že si při nošení apendixového pouzdra nejste schopni zavázat tkaničky apod. Kvalitní pouzdro by mělo být natolik pohodlné, že o něm nositel téměř neví, a přesto poskytuje maximální bezpečnost.
Umístění pouzdra
Správné umístění pouzdra ovlivňuje, jak rychle se dostanete ke zbrani a jak dobře ji skryjete. Každý člověk má jiné tělesné proporce, takže co vyhovuje jednomu, nemusí být ideální pro druhého. Při výběru je dobré zkoušet různé pozice a zjistit, která vám nejvíce vyhovuje. Dále třeba zmínit různé umístění v jiných ročních obdobích, např. v období, kdy si oblékám bundu nebo mikinu mohu nosit zbraň na třetí hodině a v létě pod tričkem by byla na třetí hodině zbraň vidět, tak zvolím dvanáctou nebo jednu hodinu, tzv. na apendixu.
Opasková pouzdra (IWB/OWB)
Vnější (OWB) – rychlé tasení, ale horší skrytí pod oblečením. Často se používá při sportovní střelbě, ale pro běžné nošení není ideální. Hodně záleží na tělesných proporcích konkrétního člověka.
Vnitřní (IWB) – umístěné uvnitř kalhot, lépe skryté. Nejběžnější varianta pro denní nošení, poskytující dobrý kompromis mezi rychlostí tasení a skrytím zbraně.
Appendix carry (AIWB) – umístěné vpředu, poskytuje dobrou kontrolu nad zbraní, ale může být méně pohodlné při delším sezení. Tato varianta vyžaduje pečlivý výběr vhodného pouzdra, protože nesprávně zvolené modely mohou být nepohodlné.
Podpažní pouzdra – používají se často v ozbrojených složkách v civilním oblečení. Jsou uchycena k řemení přes ramena a připevněna k opasku. Vyžadují zakrytí bundou nebo sakem. Obecně se tato zastaralá pouzdra, myšleno ne materiálově, ale umístěním nedoporučují. Při tasení a vkládání zbraně do pouzdra si uživatel takového pouzdra přemiřuje části těla a má namířenou zbraň za sebe. S podpažním pouzdrem je spjato i to, že pokud má být skrytě, neustále na sobě musíte mít sako, bundu nebo mikinu na zip.
Kotníkové pouzdro – upevněné nad kotníkem, vhodné pouze pro malé záložní zbraně, kde se klade důraz na diskrétnost. Takové umístění záložní zbraně sebou nese, to že na sobě nemůžete mít jen tak běžné kalhoty, ale takové, aby střelci nohavice umožňovala lehké vyhrnutí a tak přístup k této záložní zbrani. Zbraň samotná je dostupná s omezenou rychlostí tasení, jen po změně polohy celého těla, při kleku, čupu apod.
Materiály pouzdra
Nylon – lehký, levný, ale méně pevný a zbraň do takého pouzdra se špatně zasouvá, protože nedrží tvar a tímto je pouzdro méně bezpečné.
Kůže – estetická, pohodlná, ale časem měkne a může měnit tvar.
Polymer – odolný, pevný, ideální pro OWB pouzdra, poskytuje konzistentní uchycení.
Kydex – pevný, , lehký, odolný, dobře tvarovatelný, drží tvar, ale může mírně opotřebovat povrch zbraně, v současné době asi nejlepší varianta na skryté nošení i v poměru cena – výkon.
Hybridní pouzdra – kombinace výše uvedených materiálů.
Cena pouzdra
Cena závisí na materiálu a kvalitě zpracování.
Nejlevnější – nylonová pouzdra, která mohou mít kratší životnost.
Střední třída – polymerová a kydexová pouzdra, často nejlepší poměr cena/výkon.
Nejdražší – kožená pouzdra, často vyráběná na zakázku.
Důležité je nešetřit na kvalitním pouzdru. Špatné pouzdro může znamenat pomalé tasení, sníženou bezpečnost nebo nepohodlí při nošení a dost často takévé pouzdro skončí na bazaru za poloviční kupní cenu a stejně řešíte pouzdro jiné. V tomto ohledu nemá smysl šetřit stokoruny rozdílu, protože takové kvalitní pouzdro vydrží roky a v časovém poměru užívání je taková cena zanedbatelná.
Oblečení a skryté nošení
Zbraň musí zůstat skrytá nejen ve statické poloze, ale i při běžném pohybu, jako je ohýbání nebo zvedání rukou. V letním období je třeba volit volnější trička nebo košile, které skryjí zbraň na opasku. Pro dobrý přístup zbraně je nutné pamatovat na to, že pokud na sobě máme více vrstev oblečení, zbraň samotná by měla být jen pod jednou vrstvou oblečení, aby byla zachována dobrá přístupnost ke zbrani. Není nic horšího, než v případě potřeby mám-li dobrou zbraň s dobrým pouzdrem se k ní dostávám jako při loupání cibule, vrstvu po vrstvě.
Shrnutí
Při výběru pouzdra zvažte velikost a hmotnost zbraně, jak často budete nosit, své oblečení i osobní preference.
Pouzdro musí být pohodlné, umožňovat snadné tasení a zajišťovat maximální bezpečnost.
Nejlepší přístup? Vyzkoušet několik typů a materiálů před koupí.
Po dlouholetých zkušenostech nošení zbraně, kdy jsme vyzkoušel všechny výše uvedené varianty je nejvhodnější kydexové pouzdro. Výrobců kydexových pouzder je na českém trhu více, takže dobře vybírejte podle osobních preferencí.
Každé pouzdro je bezpečné podle způsobu užívání jeho uživatele. Spousty střeleckých kurzů neřeší uschování zbraně a neřeší případný nechtěný výstřel. Hodně střelců se dobře učí rychle tasit a špatně se učí rychle uschovat zbraň do pouzdra. Na úschovu zbraně do pouzdra je po střelbě (řešení sportovní nebo obranné situace) dost času, proto je nutné dbát toho, aby se do pouzdra nedoslal oděv střelce, nebo část výstroje, která by se do pouzdra mohla dostat a zachycením o spoušť by došlo k nechtěnému výstřelu. Zmiňuji to, protože takové věci se stali, stávají a stávat budou.
Možná zjistíte, že pro různé situace budete potřebovat více typů pouzder. Pokud nosíte zbraň denně, vyplatí se investovat do kvalitního modelu, který splní vaše požadavky na bezpečnost i komfort.
Asi největší výrobci kydexových pouzder: https://www.rhholsters.cz/ a https://ongear.cz/.
Kydexová pouzdra RH proč je NE/používat. Jsou skutečně nejlepší kydexová pouzdra v ČR?